Bir Sayfa Seçin

Espresso Martini, votka, kahve likörü, şeker şurubu ve espressodan yapılan soğuk bir kokteyldir. Akşam yemeği sonrası içeceği olarak idealdir. Genellikle çikolata veya yoğun aromalı tatlılara eşlik eder. Adını aldığı klasik buzlu Martini bardağında servis edilir. Lucca ‘da tanınan tipik bir akşam yemeği sonrası içeceğidir. Şeker şurubu ile tatlandırılmış, ekspres ve likör versiyonlarında kahvenin acı tadıyla karakterize edilir.   

Espresso Martini Tarifi  

Bu iyi bilinen içeceğin kökenine ilişkin en yaygın hipotez , 1980’lerin sonlarında Londra’daki Freds Club’da barmen olan Dick Brandsell tarafından yaratıldığı ve başlangıçta Votka Espresso olarak adlandırıldığıdır . Aslında orijinal tarif, Kahlua, espresso ve şeker şurubu da dahil olmak üzere iki tür kahve likörü olan votkayı içeriyordu. 

Bu içeceği hazırlamak oldukça kolaydır. Hazırlık için bir çalkalayıcıya ve süzgece ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki adım adım tarifi, dozları ve tavsiyeleri takip ederek kolayca hazırlayabilirsiniz.   

Yapılışı

  • Öncelikle  martini bardağına buz küpleri yerleştirerek başlayın.
  • Daha sonra espressoyu hazırlayın ve soğumaya bırakın.
  • Çalkalayıcıya 4 buz küpü koyun, votkayı, kahve likörünü, şeker şurubunu ve bir fincan kahveyi dökün.
  • Çalkalayıcıyı kapatın ve 10 saniye boyunca kuvvetlice çalkalayın.
  • Bu noktada artık donmuş olan bardaktaki buzu çıkarın.
  •  Süzgeç ile süzerek içeceği dökün.
  • Maşa kullanarak kokteylin kremsi yüzeyini üç kahve çekirdeği ile süsleyin.  

  

Lucca’da Espresso Martini ile Ne Yenir?

Bu harika kokteyl yemek sonrası içeceği olarak idealdir. Bitter çikolatalı krema ile kaplanmış mud cake ile de mükemmel uyum sağlar. Genel olarak Lucca’da çikolatalı tatlılarla servis ediyoruz. Siz de aynı şekilde eşleştirebilirsiniz.

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: