Bir Sayfa Seçin

1-Margarita

Margarita, Limon un alkolle buluşmasının nasıl bir şaheser olduğunu gözler önüne seren özellikte yaz günleri ferahlamak için içilebilecek bir kokteyldir. Martini bardağında servis edilmesi ile birlikte yaklaşık 10 cl dir. Tadı limonun ekşiliğini kıran tekila nın verdiği muhteşem hissi sonuna kadar yaşatabilecek boyutta ve ayrıca kenarlarında ki tuz ile de tadını daha da güzel yapmak için uğraşılmış olan bu kokteyli mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Nasıl hazırlandığını görmek isterseniz de Buraya tıklamanız yeterli.

2- Long İsland İced Tea

Kola nın içkilerle buluşmasından meydana gelen bir kokteyldir. Kola’nın içinde bulunduğu bir kokteylin de ne kadar ferahlatıcı olacağını anlatmama gerek yoktur diye düşünüyorum. 5 beyaz diye adlandırılan (Tekila, Cin, Cointreau, Rom, Votka) içkilerden yapılıp üzerine kola eklenen gerçekten harika bir yaz kokteyli olan bu içki ağzınızda muhteşem aromatik bir haz bırakıyor. Yapımı fazlası ile basit olduğunu da mutlaka söylememiz gerekiyor. Buraya tıklayarak nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Kokteyl

3-Mojito

Hani diyelim ki bir kokteyl içmek istiyorsunuz. Fakat alkol oranı çok düşük olsun, size baş döndürücü bir etkisi bile olmasın istiyorsanız, alkolün tadını almak ve sarhoş olma ihtimalinizi minimum da bırakmak istiyorsanız bu kokteyl tam size göre. En düşük alkol oranına sahip kokteyllerden biri olmakla birlikte orjinalinde soda ile verilmesine karşın İngilizlerden gelen bir alışkanlık olması üzerine genel olarak bayanlara sprite ile verilebilinecek bir kokteyldir. İçeriğinde sadece %10 alkol oranı bulunan bu kokteyl tadına bakılacak olursa muhtemel en güzel alkol-tat aralığına sahip kokteyl olacaktır. Denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Peki bu kokteyl nasıl hazırlanıyor? Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

4-Bloody Mary

Belki de hakkında en çok hikaye/ efsane olan kokteyl türüdür Bloody mary. Efsanelerini anlatmadan önce kendinin ne kadar ilginç olduğunu içeriğinden anlayabilirsiniz. Domates suyu ile yapılan bir kokteyldir Bloody mary. Daha önce Domates suyu ile kokteyl yapıldığını bilmeyenler çoğunlukla dalga geçtiğimi falan sanıyor olabilirler. Ama gerçekten muhteşem bir lezzet. İçen “Bir Domates suyu nasıl bu kadar güzel olabilir?” Sorusunu mutlaka soruyor. Hazırlaması gerçekten kolay olan bu kokteylin efsanelerine göz atacak olursak

Mary adında hasta bir kızdan bahsediliyor hikayede. 150 yıl önce şu anki teknoloji olmadığından doktorlar hastalığını anlayamamış ve herhangi bir anlam verememiştir. Sonunda çaresiz kalınca kızın ailesine onun öldüğünü söylemişler. Mary’in ölümünden gerçekten şüphelenen ailesi kızın koluna bir ip bağlamışlar ipin ucuna ise bir çan bağlamışlar ve çanı da tabutun üstüne koymuşlardır. Eğer kız yaşıyorsa ipi çekecek ve çan düşecekti. Cenaze gömüldükten sonra kızın ailesi bir bara gider ve içerler. Ertesi gün ailesi mezarlığa gittiğinde çanın düştüğünü görmüşler ve hemen mezarı kazıp tabutu çıkartmışlar. Tabutu açtıklarında kızlarının aslında yaşadığını ve tabutu açmak için kapağı tırnkları ile kazıdığını ve ellerinin parçalandığını kanlar içinde kaldığını görür ve ölü bir şekilde bulurlar onu. Bazı söylentiler karanlıkta ayna karşısına geçip 3 kere Bloody Mary demenin onu çağıracağını söylemekte ( fakat bu yöntemin olması için oldukça büyük bir sırrınız olmalı ve birine zarar vermeniz gerekli) ve yine bir yöntem saat 3 sularında aynaya bakıp 13 kere bloody mary derseniz herhangi bir sırra gerek kalmadan söyleyen kişiye saldırdığı düşünülüyor.

Bir diğer hikaye ise gerçek Bloody Mary Yani Kanlı Mary adı verilen İngiltere kraliçesi 1. Mary den gelmekte. Tahta geçtiğinde İngiltere hala Protestanlığın etkisi altındaydı. Kraliçe katı kurallar uygulayarak protestanları idam ettirdi hatta canlı canlı yaktırdı ve koyu katolik olan İspanya kralı II. Felipe ile evlendi, hiç çocuğu olmadı. Protestanları idam ettirmesinden dolayı Kanlı Mary olarak anılır. Bir üvey kız kardeşi vardır Elizabet adında. Elizabet dönemine nam salmış bir güzelliğe sahip bir kızıldır. Kız kardeşi henüz 14 yaşındayken Mary’nin annesinin kocasını ayartıp birlikte olmuştur. Daha sonra da mary ispanya kralı ile evlenince ispanya kralını ayartıp evinden soğutarak kendine bağımlı hale getirmiştir. Tüm bu olanlara rağmen Mary vicdanlı bir kadındır ve kız kardeşine en ufak bir zarar bile verdirmemiştir. Fakat Mary’nin bir zaafı vardır oda dinidir. Ülkesinde yaşayan herkesin kendisinin gerçek din olarak kabul ettiği Katolikliğe geçirmek istedi ve bu isteği zamanla zorbalığa dönüştü. Öyle bir hal aldı ki günün birinde ingilterede yolda yürürken yanan protestan insanların kokusunu duyabileceğiniz hale gelmişti. En sonunda Mary tahttan düştü ve yerine Elizabet geldi.

Kokteyle gelecek olursak. Kokteyl Tabasco(acı sos) ile bezendiği için acı ve son derece yakıcı özelliğe sahip olmakla birlikte kışın da içilebilecek güzel bir lezzete sahiptir. Alkol kullanmayanlar için ise Virginia Mary adında bir başka alkolsüz versiyonu mevcuttur. Oda İçine votka koymak yerine biraz daha fazla domates suyu ekleyerek oluyor.