Bir Sayfa Seçin

Mai Tai çok sık yanlış yorumlanır, neredeyse Eski Moda kadar yanlış anlaşılır. (Tamam, belki daha fazlası!) Yapıldığı romu öne çıkarmak için tasarlanmış bir içecek olarak başlayan şey, yıllar içinde orijinal tarifine hiç benzemeyen şekerli, sulu, şuruplu bir karışım haline geldi. Biz daha çok klasik Mai Tai tarifi üzerinde duracağız.

Efsaneye göre, yaratıcısı Victor J Bergeron onu Tahitili bir arkadaşına sundu. Arkadaşı Mail Tai Kokteyl olduğunu bilmeden denedi ve  “bu dünyanın dışında!” anlamına gelen “Maita’i roa a’e” diye bağırdı. Bu da adının nereden geldiğine dair ufak bir efsanedir.

MAI TAI NASIL YAPILIR – İKİ YOL VAR

Tüm klasik kokteyllerde olduğu gibi, malzemeleriniz ne kadar taze ve az işlenmişse tadı o kadar iyi olur. Mai Tai’nizin olabileceğinin en iyisi olduğundan emin olmak için birkaç ipucu vereceğiz.

İyi, kaliteli bir Orgeat, içeceğinizin tadını daha kremsi, daha kalın ve sizi şekerle doldurmadan çok daha fazla tada sahip yapacaktır. Small Hand Foods’ Orgeat’ı tercih ediyoruz.

Geleneksel olarak Mai Tai, zengin bir demerara şurubu ile yapılır  İyi haber şu ki, kahverengi şeker kullanarak oldukça iyi bir “sahte” demerara şurubu yapabilirsiniz. Sadece oranı bilin. 2 ölçü esmer şekeri 1 ölçü suya çözün. (Ilık su kolaylaştırır ama kokteyllerde kullanmadan önce mutlaka soğutun.)

MAİ TAİ KOKTEYL İÇİNDEKİLER

2 bardak Jamaika Romu
3/4 ölçek Limon Suyu
1/4 ölçek Zengin Demerara Şurubu
1/4 ölçek Orgeat Şurubu

Tüm malzemeleri kırılmış buzlu bir kokteyl çalkalayıcıya ekleyin. İyice çalkalayın. “Sıkılmış” limon yarısı ve bir tutam nane ile süsleyin