Bir Sayfa Seçin

Mazisi eski olan tüm kokteyllerde olduğu gibi, Manhattan’ın hikayesi de biraz rivayetlere dayanır. Ancak şu varki Manhattan kokteyl de, klasiklerin birçoğunda olduğu gibi 1800’lü yılların sonlarında New York’da ortaya çıkmıştır. Kokteylin, 1870 yıllarını ortalarında New York City’deki Manhattan Club’da başkanlık seçimleri için verilen bir davette parladığı söylenir. Ancak aynı dönem davet sahibi Lady Randolph’un hamile ve daha önemlisi Fransa’da olduğu iddiası, olayı tümden kuşkulu hale getirir. Genel kanı büyük ihtimalle içki o tarihlerde Manhattan club ve civarında ünlenmiş ve klasik kokteyller arasındaki yerini almıştır. Kokteyl orjinalinde Amerikan Çavdar viskisi, Vermut ve Angostura bitter içerir. Ancak yine bu aşamada 1920-1933 yılları arasında Amerika’daki alkol yasağı kendi tarihsel katkısını sunar ve Kanada viskisi işin için dahil olur.

Manhattan Kokteyli Yapılışı

Manhattan kokteyl, tarifi kolay ama doğru hazırlanması da bir o kadar zor içkilerdendir. Öncelikle kokteylin servis edileceği bardak buz ile soğutulur. İçkiyi hazırlamak için ihtiyaç olan mixing glass (hazırlama bardağı) ve stirrir (karıştırma çubuğu) yoksa, büyük bir cam bardak/sürahi ve karıştırmak için bir çubuk gerekir. Sonrasında buz ile doldurulan mixing glass’a sırasıyla viski, vermut ve angostura bitter aşağıdaki miktarlarda konur. Hazırlama bardağındaki içerik buz ile birlikte bir süre (30 saniye civarı) karıştırılır. Buzun kalitesi ve donmuşluk oranı kokteylin tadına doğrudan etkide bulunur. İyi bir Manhattan kokteyl yapmanın sırrı da ne kadar süre ile karıştırılıp, sulanmaya ne kadar izin verileceğine karar veren hünerli ellerde saklıdır. Sonrasında servis edilecek bardaktaki buz boşaltılır ve mümkünse süzgeç kullanılarak hali hazırda soğutulan kokteyl bardağına dökülür. Keyifli bir yemek öncesi kokteyli olan Manhattan, isteğe göre portakal kabuğu ve/veya kiraz ile süslenerek servis edilir.

Manhattan Kokteyli

Manhattan Kokteyli İçerik:

5 cl Çavdar viskisi (Kanada viskilileri ve bourbon da uygun)

2 cl Tatlı kırmızı vermut

2 damla Angostura Bitters

Not: Kokteylde kullanılan içki miktarları Amerikan ölçüleri Oz ve Dash cinsinde 2 1 2’dir. Bu rakam New York, Manhattan’ın alan kodudur.