Bir Sayfa Seçin

Collins türü kokteyller özellikle sıcak havalarda bolca içilebilen uzun içkilerdir. Bu nedenle de geniş hacim uzun bardaklarda servis edilirler. ilk kez bir şef garson on John Collins tarafından Amerika’da yapıldığı rivayet edilmektedir. Bu şef garsonun kendi adı ile anılan bu kokteyl özellikle 1930 ‘lu yıllarda Hollanda Cini ile yapılmıştır. Benzer bir kokteyl olan Tom Collins ise Old Tom Gin adı verilen bir cin türü ile hazırlanmıştır .

Günümüzde ise her iki kokteyl de London Dry Cin ile hazırlanmaktadır. Bu açıklamalardan da anlaşıldığı üzere aslında Collins türü kokteyllerin ana içkisi orijinal olarak cindir. Fakat votka, konyak, viski gibi içkiler de cin yerine ana içki olarak kullanılabilmektedir .

Collins

Bu tür kokteyllerde ana içki ile birlikte limon suyu, şeker şurubu ve soda da kullanılmaktadır. Süslemede ise limon ya da portakal dilimi ve / veya kokteyl kirazı tercih edilebilmektedir. Bu gruba dahil olan kokteyller Collins adı verilen uzun ve geniş hacimli olan kendi özel bardaklarında hazırlanmalıdır