Bir Sayfa Seçin

Biraz köpüklü şampanya dökmek, müşterilerinizin ve konuklarınızın önemli günleri kutlamasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Ama mantarı uçurmadan ve içindekileri dökmeden bir şişe şampanyayı nasıl açarsınız? Göz alıcı bir etki sağlasa da şampanya ve diğer köpüklü şarap şişelerini açmanın uygun yolu değildir. Barlarda bu sorunu yaşamamak için farklı yöntemler var. Patlamış bir şampanya mantarı, yaklaşık 90 PSI’lık bir basınçla şişeden fırlayabilir ve oldukça tehlikeli olabilir. Şampanyayı güvenle açmak için adım adım kılavuzumuzu takip edin. Misafirlerinizi gerçekten şaşırtmak istiyorsanız, bunun yerine bu şampanya saberleme tekniğini deneyin.

Şampanya Nasıl Açılır

Şampanya Nasıl Açılır?

Kaliteli yemek görgü kurallarını uygulamak ve şampanya patlatmadan patlamak için aşağıdaki öğelere ihtiyacınız olacak:

  • Bir folyo kesici
  •  havlu
  • bir şarap kovası
  • Köpüklü şarap

1. Şampanyayı soğutun
Şampanya gibi köpüklü şaraplar açılmadan önce 45 Fahrenheit dereceye kadar soğutulmalıdır. Bu, şişedeki basıncı azaltır ve mantar serbest bırakıldığında şofben etkisini önler. Şampanyanızı bir şarap buzdolabında soğutabilir veya buz ve su içeren bir şarap kovası kullanabilirsiniz. Basıncın oluşmasını önlemek için açmadan önce şişeyi çok fazla sallamamaya çalışın. Elinizden dökülmesini önlemek için şişeyi açmaya başlamadan önce kuru olduğundan emin olun.

2. Folyoyu Kesin
Şampanya şişenizin üstündeki folyoyu kesmek için bir folyo kesici veya şarap anahtarı kullanın. Bu, şarap kafesini ve mantarı ortaya çıkaracaktır. Pek çok köpüklü şarap şişesinde, folyoyu çıkarmak için bir çekme kulağı bulunur, ancak bir folyo kesici, misafirleriniz için daha profesyonel ve görsel olarak çekici bir sunum oluşturan üst kısmın etrafında düzgün, temiz bir çizgi keser.

3. Mantar Kafesi Çıkarın
Şişenin üstünden gevşetmek için mantar kafesinin tırnağını kaldırın ve çevirin. Bu genellikle saat yönünün tersine yaklaşık 6 dönüş gerektirir. Mantarın yukarı doğru itildiğini hissetmeye başlayabilirsiniz, bu nedenle çalışırken başparmağınızı şişenin üstünde tutmak iyi olur. Kafes bu sırada çıkarılabilir veya mantarın uçmasını önlemek için ekstra bir koruma katmanı sağlamak üzere mantarın üzerinde gevşek bir şekilde tutulabilir.

4. Mantarı Havluyla Örtün
Uçan bir mantarı yakalamak için ekstra bir güvenlik önlemi olarak şişenin üstüne bulaşık havlusu veya kumaş peçete yerleştirin. Şişenin tepesinden mantar kafesini çıkardıysanız, bu özellikle iyi bir fikirdir.

5. Şişeyi Açılayın ve Döndürün
Şişeyi vücudunuzdan uzağa bakacak şekilde 45 derecelik bir açıyla tutun. Bu açı, şişedeki basıncın sıvıyı dışarı itmesini engelleyen camın yuvarlak eğrisine çarpmasını sağlar. Önünüzde mantar şişeden fırlarsa çarpabilecek bir şey olmadığından emin olun. Mantarı parmaklarınızın arasında sabit tutarken şişeyi tabandan döndürün. Mantarın kendisini döndürmeyin yoksa şişenin ağzında kırılabilir.

6. Mantarı Çıkarın
Şişeyi çevirdikçe mantarın gevşediğini ve yukarı doğru itildiğini hissedeceksiniz. Bir pop yerine basıncın salındığına dair fısıltıyı duyana kadar mantarı yavaşça dışarı doğru yönlendirin. Bu, şampanyanın şişeden dışarı akmasını önleyecektir. Mantar çıkarıldıktan sonra, kadeh kaldırmak için içecekler servis etmeye hazırsınız!